Tort kajmakowy (bezglutenowy)
Urodziny, imieniny, a może zwyczajne spotkanie towarzyskie czy rodzinne – każda okazja jest dobra, żeby przyrządzić ten wspaniały tort kajmakowy z orzechowym spodem. Tort jest absolutnie idealny i zachwyci wszystkich gości, nawet tych na diecie bezglutenowej, ponieważ nie zawiera tradycyjnej mąki z glutenem.
Składniki na biszkopt:
- orzechy włoskie (250 g)
- cukier puder (400 g)
- jajka (8 szt.)
- bułka tarta bezglutenowa (1 łyżka)
- sok z cytryny (wyciśnięty z całej cytryny)
- mąka kukurydziana (1 łyżka)
Składniki na krem:
- serek mascarpone (250 g)
- śmietanka kremówka (100 ml)
- masa kajmakowa (200 g – ok. połowa puszki)
- 1 nakrętka wódki
Składniki na poncz:
- 2/3 szklanki wody
- wódka (1 kieliszek)
- rum (1 kieliszek)
- sok z cytryny (2 łyżki)
- cukier (do smaku)
Tort kajmakowy – przygotowanie biszkoptu:
Orzechy zmielić, np. maszynką do mielenia mięsa. Żółtka utrzeć z 200 g cukru gładką masę. Dodać sok z cytryny, bułkę tartą, mąkę kukurydzianą, zmielone orzechy i wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z masą. Całość przekładamy do tortownicy. Boki tortownicy smarujemy masłem, a na spód układamy papier do pieczenia. Biszkopt pieczemy w temperaturze 180 stopni C do tzw. suchego patyczka.
Tort kajmakowy – przygotowanie kremu:
Serek mascarpone miksujemy z masą kajmakową (najlepiej na bieżąco próbować i dodać tyle masy kajmakowej ile uważamy za stosowne) oraz wódką. Śmietankę kremówkę ubijamy w osobnym naczyniu. Następnie dodajemy kremówkę do masy serowo-kajmakowej, mieszamy i wstawiamy do lodówki.
Tort kajmakowy – przygotowanie ponczu:
Wszystkie składniki na poncz mieszamy w miseczce. Doprawiamy do smaku cukrem, jeśli jest taka konieczność.
Dekoracja tortu kajmakowego
- kajmak (reszta z kremu)
- 2-3 łyżki śmietany kremówki
- płatki migdałowe, uprażone na patelni
- starta czekolada
Gdy już nasz tort jest przełożony kremem, wówczas w garnku podgrzewamy kajmak z kremówką i mieszamy. Zdejmujemy z palnika, pozostawiamy do przestudzenia.
Przygotowanie tortu kajmakowego
Biszkopt kroimy na dwie części. Pierwszą część nasączamy ok. 1/2 ponczu. Nakładamy krem (ok. 1/2) i przykrywamy drugim blatem, którego także nasączamy ponczem. Jeśli został nam krem to smarujemy boki i wierzch tortu.
Pozostaje już tylko dekoracja naszego tortu. W tym celu wylewamy na tort lekko wystudzoną masę kajmakową, boki można obłożyć uprażonymi płatkami migdałowymi. Górę tortu posypujemy startą czekoladą. Tort wstawiamy do lodówki (najlepiej na całą noc).
Najnowsze komentarze